استقبال از توانمندی صدرا؛ بزرگترین سازنده ایرانی شناورها و نفتکش ها در نمایشگاه نفت و گاز

شرکت صدرا با حضوری فعال در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت ایران و ارائه تجارب و دستاوردهای دانش بنیان خود، مورد استقبال مسئولان مختلف قرار گرفت.

طراحی، ساخت، حمل، نصب و راه اندازی سکوها و جکت های نفت و گاز، تعمیرات خطوط لوله زیردریایی و ساخت شناورهای کوچک و بزرگ و نفتکش های قاره پیما، از محورهای توانمندی های شرکت صدرا است.

در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، مسئولان مختلف شرکتهای دولتی و خصوصی با حضور در غرفه صدرا از توانمندی های این شرکت بازدید کرده و نظرات خود را در خصوص آن بیان کردند.

* از توانمندی صدرا می توانیم در شمال و جنوب استفاده کنیم

مجید علی نازی، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی معتقد است: “ما برای صنعت کشتی سازی برنامه های زیربنایی داریم که از امسال آغاز شده است. ساخت شناورهای مسافری و ایمن سازی مسافرت های دریایی در دستور کار قرار گرفته. در دریای خزر راه اندازی کشتی را خواهیم داشت. در خلیج فارس هم انواع کشتی های مسافربری راه اندازی می شوند و سرمایه گذاران علاقمند می توانند سرمایه گذاری کنند و تسهیلات صفر درصد دریافت کنند. برای تکمیل این زنجیره باید از توانایی های کشتی سازی ها بهره مند شویم. یکی از کشتی سازی های بسیار مهم  که جز اهداف همین موضوع قرار دارد کشتی سازی صدراست که می توانیم از توانمندی آن در شمال و جنوب کشور استفاده کنیم و من به مدیر عامل صدرا پیشنهاد دادم تفاهم نامه ای سه جانبه امضا کنند که بتوانیم از ظرفیت های خوب این شرکت بهره مند شویم.”

* صدرا سرمایه صنعت دریایی ایران است

سلمان ضربی، مدیرعامل شرکت ایزوایکو در این مورد گفت:  “صدرا سرمایه صنعت دریایی ایران است. توانمندی‌هایی که از 50 سال پیش در صدرا ایجاد شده و در دو سه دهه اخیر توسعه پیدا کرده از پتانسیل ها و ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران است. باعث افتخار بنده است که در گذشته همکار صدرا بوده ام، همکاران خیلی خوبی در صدرا داشته ام و طی مدتی که در یاردهای صدرا کار می کردم، اندوخته های خیلی خوبی برایم ایجاد شده و از همکارانم در صدرا خیلی یاد گرفتم. صدرا و ایزوایکو هر دو در صنعت دریایی پیشرو هستند و ظرفیت اصلی صنعت دریایی کشور در این دو شرکت خلاصه می شود، ارتباط و همفکری مدیران و اعضای هیات مدیره دو شرکت می تواند برای صنعت دریا و حمل و نقل رهگشا باشد. دو شرکت نقش اصلی را در توسعه میدان های نفتی و گازی دارند و بسیاری از پروژه ها را تحویل کارفرما داده اند‌. متاسفانه در بخش کارفرمایی بسیاری از اسناد مالی دو شرکت باز است. با مهندس زارعی تبادل نظر کردیم که گروهی را با همکاری وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران، شرکت توسعه میدان های نفتی، پی او جی سی و غیره تشکیل دهیم تا بتوانیم مشکلات مالی پروژه های گذشته را مرتفع کنیم و برای اسناد مالی تاییدیه بگیریم تا بتوانیم تسویه حساب مالی با شرکت نفت و نفت و گاز پارس انجام دهیم. این یکی از بزرگترین برنامه هایی است که پیمانکاران فازهای نفتی به دنبال انجام آن هستند و امیدوارم طی هفته های آینده نشست هایی داشته باشیم. امیدوارم همگی به زودی در مراسم تحویل کشتی افراماکس 2 شرکت کنیم و باعث سربلندی و افتخار برای همه ایران هست که چنین کشتی را ساخته و تحویل کارفرما دهد. من هر جا حضور پیدا می کنم از کشتی اول به عنوان کار بزرگ و کاری که در صدرا انجام شد، یاد می کنم و آن را تبلیغ می کنم و تلاش می کنم تجربه های صدرا را به ایزوایکو منتقل کنم و بالعکس. قطعا هم افزایی دو شرکت در بخش پیمانکاری نفت و گاز و به عنوان دو کشتی سازی برتر در کشور می تواند باعث پیشرفت صنعت دریایی و اقتصاد دریایی ایران شود.”

صنعت نفت ,

* صدرا گزارش ظرفیت های خود را به کمیسیون انرژی مجلس اطلاع می دهد

مالک شریعتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد توانمندی های شرکت صدرا اظهار داشت: “طی صحبتی که با مدیر شرکت صدرا کردیم قرار شد این مجموعه حتما گزارش مبسوطی را به کمیسیون انرژی بدهد و مکاتبه کند تا ظرفیت هایی که الان هست و قابلیت استفاده دارد و مغفول مانده را استفاده کنیم و از حوزه وزارت نفت و شرکت ملی نفتکش و مجموعه هایی که می توانند از این ظرفیت ها بهره برداری کنند، استفاده شود. مجموعه ظرفیت شرکت های داخل کشور مانند صدرا باید در اولویت استفاده باشد. اگر در داخل کشور ظرفیتی وجود دارد به خصوص در سال حمایت از دانش بنیان ها و دانش افرینی مجموعه هایی مانند صدرا و امثال آن اگر سفارش دریافت کنند و بتوانند توانمندی خود را به منصه ظهور برسانند در پایین دست به اشتغال آفرینی کمک می شود و شرکت های زیادی در حوزه دانش بنیان ها و غیره پروژه دریافت کرده و فعال می شوند. وزارت نفت به عنوان بزرگترین متقاضی می تواند نقش ویژه ایفا کند و مجلس اگر این ظرفیت ها را احصا کند با وزارت نفت تعامل می کند تا از این ظرفیت ها استفاده شود. ظرفیت‌های خوبی برای برطرف کردن بسیاری از نیازمندی های صنعت نفت کشور به خصوص در حوزه نفتکش و کشتی های غول پیکر در داخل وجود دارد. صدرا با توجه به سابقه ای که در این حوزه داشته، می تواند (به صنعت نفت کشور) کمک کند. الان ظرفیت برای یک جهش بسیار خوب در حوزه تقویت تولید داخل در این حوزه وجود دارد و مجموعه صنعت نفت ما که بزرگترین تامین کننده نیازهای شرکت های پیمانکار مثل صدراست، می تواند سفارش هایی را به آنها بدهد و آنها را تقویت کند. البته این شرکت ها هم باید با توجه به رقابت بین المللی خود را در این عرصه تقویت کنند.”

صنعت نفت ,

* رضایت از عملکرد صدرا در پارس جنوبی

محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم گفت: “از روال کار مهندسی صدرا راضی هستیم.رشرکت صدرا اولین و قدیمی ترین شرکت دریایی ایران در زمینه ساخت سکوهای دریایی است و در طول مدت حیاتش فراز و نشیب های زیادی داشته است. بحمدالله در فازهای 13، 14 و 22 و 24، ده سکوی پارس جنوبی توسط صدرا تکمیل و تحویل شد و الان در مدار تولید است. ما واقعا از عملکرد صدرا در این بخش برای تکمیل سکوها راضی هستیم. به زودی دو طرح عظیم پارس شمالی معادل چهار فاز پارس جنوبی و طرح سکوهای دریایی کیش اجرا می شود. فعلا در مرحله طراحی هستیم ولی به زودی وارد مرحله مناقصه می شویم و ان شالله صدرا هم شرکت می کند و ما هم از این موضوع استقبال می کنیم. در بخش تعمیرات خطوط دریایی هم صدرا پیمانکار ماست و بعد از ایجاد مشکل در لوله انتقال گاز پارس جنوبی از شرکت صدرا خواستیم مشکل را رفع کند و بحمدلله این شرکت این کار را انجام داد و خط در مدار تولید است و مشکلی نداریم. کار تعمیر هم توسط صدرا به خوبی انجام شد. در مجموع از روال کار مهندسی صدرا رضایت داریم.”

* استفاده از حداکثر ظرفیت صدرا در دستور کار شرکت ملی نفت ایران

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: صدرا سازنده خوبی است و باید بتوانیم از حداکثر ظرفیت این شرکت برای توسعه در آینده استفاده کنیم. در حال حاضر، پروپوزالی داریم برای جابجایی یکی از سکوهایمان، ضمن اینکه صدرا توان خوبی در ساختن کشتی هایی مانند افراماکس دارد و در هر صورت ما باید بتوانیم از حداکثر ظرفیت صدرا استفاده کنیم.”

صنعت نفت ,

* به ظرفیت صدرا نیاز است و از آن استفاده می کنیم

مراد کمالی، مدیرعامل شرکت نفت خزر تصریح کرد: از حضور در مجموعه صدرا خوشحالم، زیرا از قبل نسبت به مجموعه صدرا و توانمندی ها و ظرفیت های آن اطلاعات کافی دارم. در حوزه نفت خزر سکوی ایران امیرکبیر و شناورهای کاسپین توسط شرکت صدرا ساخته شده اند. شرکت نفت خزر ظرفیت زیادی دارد و در آینده حتما به ظرفیت صدرا نیاز هست و از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد. جلسات متعددی با سردار عابد مدیرعامل محترم هلدینگ نفت و گاز قرارگاه و مهندس زارعی مدیرعامل شرکت صدرا داشته ایم و ان شالله کارهای زیادی انجام خواهد شد. توافقاتی با مجموعه صدرا حاصل شده و ان شالله آنها را اجرایی کرده و از ظرفیت شرکت صدرا مانند گذشته به خوبی استفاده خواهد شد. ما در حال بررسی ظرفیت صدرا در زمینه ساخت سکو و شناور یا حتی یونیت های سیار هستیم و بعد از نهایی شدن خبر آن منتشر می شود. ولی این اخبار امیدبخش است. نفت خزر با قرارگاه خاتم و صدرا به درستی کار خواهد کرد و ان شاالله بهره می بریم.”

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *